Puglia

Bir Yıl Boyunca Osmanlı Hâkimiyetinde Kalan İtalyan Şehri: Otranto

Otranto İtalya
Editör
Yazar Editör

Otranto, Güney İtalya’nın Adriyatik kıyısındaki Puglia bölgesindeki tarihi bir sahil kasabası ve limanı. Toplam yüzölçümü yalnızca 76 km2 olmasına rağmen, bu bölgedeki en güzel tatil destinasyonlarından biri sayılıyor. Küçüklüğü, günübirlik geziler veya hafta sonu tatilleri için de ideal olmasını sağlıyor. Mükemmel mavilikteki denizi, bembeyaz binaları ve serbest dalış sporunun yapıldığı kayalıkları sayesinde tablo güzelliğinde bir görünümü var, nitekim Puglia turist rehberlerinin çoğunda kapak resmi olarak kullanılıyor. Bizi ilgilendiren bir tarafı da var: Otranto, 11 Ağustos 1480 tarihinde Gedik Ahmet Paşa tarafından fethedilmiş ve 13 ay boyunca Osmanlı İmparatorluğu egemenliğinde kalmış. 1537 yılında ise Barbaros Hayrettin Paşa tarafından bir kez daha fethedilmiş ancak birkaç ay içinde Osmanlı kuvvetleri geri çekilmek zorunda bırakılmış.

Otranto Kalesi

Otranto, Lecce eyaletinde yer alıyor ve coğrafi olarak İtalya’nın doğusunda bulunuyor. İtalya’nın “çizmesinin” topuğu olan yarımadanın ucuna kurulmuş, nitekim havanın açık olduğu günlerde Otranto Boğazı üzerinden Arnavutluk dahi görülebiliyor. Puglia bölgesindeki çoğu şehir gibi, Otranto’nun da renkli ve karışık bir tarihi var. Antik Yunan ve Roma İmparatorluğu zamanında, “Hydruntum” adında bir liman kasabasıydı. Daha sonra Bizans, Normanlar ve Aragon’lular tarafından yönetildi. Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bir süre Osmanlı İmparatorluğu egemenliğinde kaldı. Bu renkli tarihin izleri ve farklı kültürlere ait miraslar, günümüzde şehrin hemen her yerinde görülebiliyor.

Otranto Kalesi ve Surları

Otranto Gezilecek Yerler

Otranto’nun önde gelen cazibe merkezi, şehrin Romanesk katedralinde yer alan 12. Yüzyıl’dan kalma bir mozaik. (7:00 – 16:00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.) Pantaleone adlı bir keşiş tarafından yapılan bu mozaik, oldukça büyük ve birden fazla hikâye anlatıyor. Mozaikteki resimler Nuh’un gemisi gibi dindar öyküleri, Büyük İskender ve Kral Arthur da dâhil olmak üzere tarihsel, mitolojik ve hatta putperest figürlerin tasvirlerini içeriyor. Katedralin hemen yanında ise küçük bir müze yer alıyor: Museo Diocesano. M.S. 4 ve 5. yüzyıllardan kalma çeşitli mozaikler ve diğer tarihi eserler, burada sergileniyor.

Otranto Katedral

Şehrin eski kesimindeki dolambaçlı sokakları dolaşmayı göze alırsanız, çok farklı bir kiliseye rastlıyorsunuz: Chiesa di San Pietro. “Küçük Bizans” adıyla da bilinen bu kilise, Bizans İmparatorluğu zamanından kalma çok sayıda fresk içeriyor. Bir zamanlar Otranto’daki tek kilise olan bu bina, sürekli olarak açık değil: Önceden kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

Otranto’daki en bilinen tarihi eser ise Castello Aragonese: Otranto Kalesi. Otranto’nun zorlu savunmalarının önemli bir bölümünü üstlenmiş bu güçlü yapı, 15. yüzyılda, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk istilasının sonrasında yapılmış. Şu anda halka açık ve müze olarak kullanılıyor. Bazen geçici sergilere ev sahipliği yaptığı da oluyor. Otranto’nun küçük turistik bilgi bürosu da kalenin yakınında bulunuyor.

Otranto İtalyan Şehri

Bu tarihi mekanlara ek olarak, şehri dolaşarak büyüleyici manzaralara ve pitoresk sahnelere tanık olabilirsiniz. Şehrin merkezi, halen tarihi savunma duvarlarının içinde yer alıyor ve en iyi hediyelik eşya dükkânlarıyla çeşitli mağazalar burada bulunuyor. Restoran ve barlar içinse sahil şeridine yönelmelisiniz. Yaz gecelerinde Otranto canlı bir tatil mekanına dönüşüyor. Limanın ve körfezin eşsiz manzarasına karşı içkilerinizi yudumlayabilir, lezzetli bir öğle yemeği yiyebilirsiniz. Denize yukarıdan bakan savunma duvarlarının üzerinde bir yürüyüş yapıp, tablo güzelliğindeki gün batımını izleyebilirsiniz.

Otranto Kumsalları

Otranto, aynı zamanda kumsallarının güzelliği ile de ünlü. Nitekim yaz aylarında sahiller oldukça kalabalık oluyor. Sahiller birbirine oldukça uzak olduğu için bir araba kiralamanızı öneririz, ancak popüler plajlara yaz aylarında otobüs servisi de düzenleniyor. Otranto’nun kuzeyinde yer alan Baia dei Turchi’nin kumsalları ile Laghi Alimini plajını ziyaret etmenizi öneririz. Bu bölgeler popüler destinasyonlar arasında ve kalabalık olabiliyor. Daha sakin ve sessiz bir plaj istiyorsanız, Otranto’nun güneyinde yer alan kayalık bir koy olan Porto Badisco’yu denemenizi tavsiye ediyoruz.

Otranto Ulaşım

Otranto için en iyi havaalanı Brindisi, ancak buraya bir uçuş bulamadıysanız Bari Havalimanını da tercih edebilirsiniz. Otranto’ya trenle de ulaşabilirsiniz. Şehir, Ferrovie Sud Est (FSE) tarafından işletilen küçük bir demiryolu hattı üzerinde yer alıyor. İtalya merkez bölgelerinden binecekseniz, önce Maglie’ye giden bir tren bulun. Maglie’den Lecce trenine binin. Lecce istasyonunda da, FSE trenlerine binmeniz gerekiyor. Otranto’nun tren istasyonu şehir merkezine kısa bir mesafede yer alıyor. Yaz aylarında, ayrıca bölgedeki popüler turistik yerler arasında dolaşan “Salento in treno e bus” adında bir ulaşım hizmeti de sunuluyor.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap