Floransa

Bir Saraydan Diğer Saraya: Vasari Koridoru

Vasari Koridoru
Editör
Yazar Editör

Eğer bir Dan Brown hayranıysanız ve Inferno filmini izlemişseniz, Vasari Koridorunu hatırlıyor olabilirsiniz: profesör Robert Langdon, bu “gizli” koridoru kullanarak peşindeki kişileri atlatıyordu. Gerçekte ise koridor pek de gizli değil, hatta düzenli olarak turlar düzenleniyor!

Vasario Koridoru Krikosu

Vasari Koridoru Nerede?

Koridorun girişi, Uffizi Galerisinin ikinci katında bulunuyor. Çıkışı ise doğrudan Boboli Bahçeleri’ne bağlanıyor. Orijinal çıkışı burası değil, ancak ziyaretçilerin asıl çıkışı kullanmalarına izin verilmiyor.

Vasari Koridoru Sanat Galerisi

Ünlü mimar ve ressam Giorgio Vasari tarafından 1565 yılında inşa edilen koridor, sadece 5 ayda tamamlanmış. Dışarıdan bakıldığında, iki binanın arasında kurulmuş kapalı bir asma köprüyü andırıyor. İnşa amacı da zaten bu, Palazzo Pitti ve Palazzo Vecchio sarayları arasında bir bağlantı noktası yerine geçiyor. Yani bir saraydan diğerine, bu koridoru kullanarak geçebiliyorsunuz. Koridoru yaptıran kişi,  Francesco I de’ Medici. Her iki saray da kendisine ait, birinde çalışma odaları, diğerinde ise yatak odaları bulunuyor. Dük, bir saraydan diğerine geçerken sokağa inmek ve “halkın arasına karışmak” istemiyor. Bu nedenle radikal bir çözüm geliştiriyor ve Vasari Koridoru böylelikle ortaya çıkıyor. Hatta dükün hassas burnu “et kokuları” nedeniyle rahatsız olmasın diye, koridorun altında yer alan et pazarının yeri dahi değiştiriliyor.

Vasari Koridoru Köprü İçi Görünümü

Koridorun uzunluğu yaklaşık 1,5 kilometre, yani basit bir köprüden ibaret değil. Zaten bir köprüden çok, küçük bir sanat müzesini andırıyor: Duvarlarında, 17 ve 18. yüzyıllardan kalma 1.000 adetten fazla tablo bulunuyor. Her ne kadar Francesco I de’ Medici’nin kişisel kaprisleri nedeniyle yapılmış olsa da, ondan sonra gelen Medici dükleri koridoru kullanmaya devam etmiş ve onu küçük bir müze haline çevirmiş. Nitekim Andrea del Sarto, Beccafumi, Bernini, Annibale Carracci, Guido Reni, Salvator Rosa, Rubens, Canova, Hayez, Corot, Ingres, Delacroix ve Ensor gibi dönemin meşhur sanatçılarının portreleri koridorun duvarlarını süslüyor.

Vasari Koridoru Pencereleri

Koridorun pencereleri ise ne yazık ki orijinal değil: asılları çok daha küçükken, Mussolini 1939 yılında hepsini büyük ve modern pencereler ile değiştirmiş. Ancak bunun dışında, Vasari Koridoru 500 yıl önceki halini halen muhafaza ediyor ve ziyaretçilerine çok farklı bir deneyim yaşatıyor. Koridoru tek başınıza dolaşmanız ise ne yazık ki mümkün değil, ziyaretçiler sadece gruplar halinde kabul ediliyor.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap