Venedik

Batmadan Görmeniz Gereken Şehir Venedik

Venedik-İtalya
Editör
Yazar Editör

Dünyanın en çok seyahat edilen şehirlerinden biri olan Venedik, “Bir şehir ne kadar güzel olabilir ki?” sorusuna, insanı kendine hayran bırakarak cevap veriyor. Venedik o kadar mucizevi, o kadar masalsı ve o kadar romantik ki, birkaç günlük tatil, hayat boyu orada yaşama isteğine dönüşüyor. Paris için dünyanın en romantik şehri diyenlerdenseniz, Venedik’i gördükten sonra fikrinizin değişmesine hazır olun. Venedik’e sevgilisiyle gidemeyen şansız azınlıktaysanız (azınlık diyorum, çünkü şehri gerçekten çiftler sarmış durumda) ya kaderinize küsüyor ya da derhal aşık olmak istiyorsunuz.

İnsanın, şimdinin teknolojisi ile aklının almadığı bu şehri, Venedikliler 600 yıl önce kurmuşlar. Yüzen şehir tabirinin tamamen uygun düştüğü Venedik –inanılmaz bir şekilde- ahşap kazıklar üzerine kurulmuş. Aklınızdan ahşap kazıklar nasıl denizin altında sağlam kalabilir sorusunun geçtiğinden eminim. Bununla ilgili yapılan bilimsel çalışmalara göre ahşap, suyun altında oksijen olmadığı için ve zengin alüvyonlar ahşabı adeta bir kaya sertliğine getirdiği için çürümüyormuş. Bununla birlikte bu yazının başlığı, Venedik’in deniz üzerine kurulmuş olmasına işaret eden bir kelime oyunu değil. Zira, Venedik aslında gerçekten batıyor. Paniğe mahal yok, muhtemelen bizler bunu görmeyeceğiz ama iklim değişiklikleri, yağış oranları ve tektonik hareketler Venedik’i yavaşça da olsa suların altına doğru çekiyor. Ne olur ne olmaz, seyahat planı yaparken Venedik’i ön sıralara almak fena fikir değil!

Venedik San Marco Medyanı İtalya

Venedik, tarihi yapıları, gondolları, köprüleri, kanalları ve karnavalları ile tam bir masal şehri. Şehri, birbirlerine köprü ile bağlanan 118 küçük ada oluşturuyor. Venedik’te en küçük mesafeleri aşmak için bile birbirinden güzel köprüler ve kanallar aşmak gerekiyor. Bazı sokaklar o kadar dar ki, geçişte tek sıra olmak gerekebiliyor. Venedik’te motorlu araç trafiği yok, şehrin yerlileri de ulaşımlarını genel olarak evlerinin önünde bulunan küçük motorlu kayıklarla yapıyorlar. Şehrin birbirinden güzel sokaklarını yürüyerek keşfetmek ise adeta zamanın nasıl geçtiğini unutturuyor. Bununla birlikte Venedik denildiğinde hemen aklımıza gelen gondollarla da şehrin keyfini çıkarmadan dönmek olmaz. Venedik kanallarında gondolla gezerek şehri izlemek, dünyanın başka bir şehrinde edinemeyeceğiniz bir deneyim yaşamanızı sağlıyor.

Venedik Kanal İtalya

Venedik’in sokakları, kanalları ve binaları bile başlı başına bu şehri ziyaret etmek için yeterli. Ancak Venedik’e kadar gitmişken görmeniz gereken bazı önemli yapılar da bulunuyor. 15. Yüzyılda inşa edilmiş olan Santa Maria dei Miracoli Kilisesi, 14. Yüzyılın başında inşa edilip 1923 yılında müzeye dönüştürülmüş olan Dükler Sarayı ve 1591 yılında inşa edilen Rialto Köprüsü bunlardan sadece birkaçı. Özellikle Rialto Köprüsü iki yakayı birleştirmesi ve hareketli bir alışveriş alanının yakınında olması ile turistik ihtiyaçlarınıza cevap verir nitelikte.

Batmadan Görmeniz Gereken Şehir Venedik’i seyahat edilecek şehirler listesinde üst sıralara aldığınıza pişman olmayacaksınız. Tarih, mimari, sanat ve aşkın muhteşem bir kombinasyonu olan bu şehirde, masalsı bir seyahat deneyimi yaşayacağınızdan şüpheniz olmasın.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap