Kültür ve Sanat Milano Moda

Alışveriş Merkezi Değil Bir Şaheser: Galleria Vittorio Emanuele II

Galleria Vittorio Emanuele II
Editör
Yazar Editör

Galleria Vittorio Emanuele II, İtalya’nın eşsiz tarihini ve doyumsuz bir alışveriş keyfini aynı anda sunan bir çarşı; 1877 yılından bu yana Milano halkına hizmet veriyor ve dünyanın en eski alışveriş merkezlerinden biri sayılıyor. İsmini, adına inşa edildiği Kral II. Victor Emmanuel’den alıyor. Modern alışveriş merkezleri ile karıştırmayın, Galleria Vittorio Emanuele II, daha çok çift katlı bir pasajı andırıyor. Üst ve alt kolları oldukça uzun bir artı işareti düşünün; tam ortada ise devasa bir kubbe yer alsın: Galleria Vittorio Emanuele II, yukarıdan bakıldığında tam olarak buna benziyor. İçinden bakmak ise bambaşka bir deneyim, zira sıradan çarşılardan çok, bir açık hava müzesini andırıyor. 19. yüzyıl dönemindeki çarşılarda sıklıkla rastlandığı üzere, yer yer kubbelerle desteklenen tavan, cam ve dökme demirden oluşuyor. Muazzam bir görüntüsü var, zira desteklerin gizli olması nedeniyle, adeta havada süzülüyormuş gibi duruyor!

Galleria Vittorio Emanuele II

Galleria Vittorio Emanuele II

Galleria Vittorio Emanuele II, 24 saat boyunca açık olup Milano’nun merkezi bir noktasında bulunuyor. İçerideki mağazalar ise sabah 9.30’da açılıp akşam 19.30’da kapanıyor. Ancak büyük veya zincir bir mağaza ise, kapanış saati 21.00’ı bulabiliyor. Ayrıca ulaşımı da gayet kolay. Kırmızı M1 ve turuncu M3 metro hatlarının çarşıya çok yakın bir noktada durakları bulunuyor.

Galleria Vittorio Emanuele II

Galleria Vittorio Emanuele II’yi meşhur eden bu özel görünümü olsa da, çarşının sunabildikleri bununla sınırlı değil. Burası, sahip olduğu mağaza ve lüks restoran sayısı nedeniyle, Milan’ın sosyal yaşam merkezlerinden biri sayılıyor. Çarşı içerisinde sayısız haute couture mağazası, mücevher dükkânı, kitapevi ve sanat galerisi bulunuyor. Galleria Vittorio Emanuele II, cafe ve restoranları ile de meşhur: 1867 yılında kraliyet şefi Paolo Biffi tarafından kurulan Biffi Caffè, neredeyse 150 yıldır aynı adreste hizmet veriyor. Savini restoranı ve Camparino barı da, yine oldukça meşhur işletmeler arasında. İlginç bulabileceğiniz bir bilgi daha verelim: çarşının “kalitesini düşürmemek” için, fast food lokantalarının içinde şube açmasına izin verilmiyor. Galleria Vittorio Emanuele II içerisinde yürümek dahi başlı başına keyifli bir etkinlik, ancak alışveriş de yapmak isterseniz çok özel mağazalar sizi bekliyor.

Yazar Hakkında

Editör

Editör

Bir dakika durun! İtalya’ya mı gitmek istiyorsunuz? O zaman kendinize önce şu soruyu sorun: Aşık mısınız, değil misiniz? Aşıksanız hiç düşünmeden alın sevgilinizi düşün İtalya yollarına. Aşık değilseniz , o zaman aşık olmaya hazır olup olmadığınızı sorun kendinize?

Yorum Yap